روش های کسب آمادگی برای مصاحبه استخدامی

پرس و جو کنید
یکی از روش های مؤثر در کسب آمادگی برای یک مصاحبه حضوری، اطلاع و آگاهی یافتن از فعالیت های شرکتی است که قرار است در آنجا مشغول به کار شوید. غیر از مطالعه بروشور های حاوی اطلاعات آن شرکت یا گزارش عملکرد آن، پرس و جو از کسانی که در شرکت مورد نظر کار می کنند می تواند مؤثر باشد.

استخدامی آنها معمولاافرادی هستند که همچون شما، فرآیند مشابه یا تقریبا مشابهی را به هنگام استخدام شدن در آن شرکت طی کرده اند و با خصوصیات محیط کار و حتی کارفرمایان بخش های مختلف تا حدی آشنا هستند. گفتگو با این دسته از افراد درخصوص کم و کیف سؤال های مصاحبه، شرایط کار و… می تواند مفید باشد.

آمادگی برای مصاحبه
به گفته مشاوران کاریابی، یک مصاحبه موفق، درست از زمانی شروع می شود که فرد، خود را برای مصاحبه آماده می کند و هنوز دو طرف، یعنی مصاحبه گر و مصاحبه شونده، یکدیگر را ملاقات نکرده اند. با این توصیف، آماده شدن و کسب آمادگی برای مصاحبه می تواند به اندازه خود مصاحبه مهم باشد. تحقیق و پرس وجو درباره مصاحبه، ماهیت آن تمرین پیش از مصاحبه و آشنایی با کم و کیف سؤال ها و تهیه و پوشیدن لباسی آراسته، همگی بخشی از مراحل آمادگی برای مصاحبه است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

تحقیق و پرس و جو 
یکی از بهترین و مطمئن ترین راه های نشان دادن علاقه تان به شغل آگهی شده، تحقیق و پرس و جو، درباره ماهیت آن شغل، نوع شرکت یا حتی کارفرمایی است که قرار است در آنجا مشغول به کار شده و یا برای او کار کنید. معمولاکارفرمایان، تحت تاثیر متقاضیانی قرار می گیرند که در مورد کم و کیف کار خود، با اطلاع باشند. پیش از ملاقات با مصاحبه گر یا کارفرمایتان، باید دقیقا بدانید که آن شرکت یا سازمان استخدامی چه فعالیت هایی دارد.
برای تحقیق در این خصوص روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه ها مراجعه به وب سایت شرکت یا مطالعه گزارش عملکرد آن سازمان یا شرکت است. به هنگام مطالعه این گزارش عملکرد، می توانید زیر نکات مهم ( سال تاسیس، آرمان ها و رسالت ها، عمده فعالیت ها، تقسیم بندی اداری و…) خط بکشید یا از آنها یادداشت برداری کنید. با مطالعه چنین متن هایی شما نه تنها مروری بر عملکرد آن سازمان یا شرکت در سال های گذشته خواهید داشت، بلکه همچنین از برنامه های دراز مدت آنان آگاه خواهید شد. حتی برخی شرکت ها یا سازمان ها، استراتژی های سالانه مشخصی دارند که آگاهی به آنها، در مدت مصاحبه، علاوه بر اعتماد به نفس، به شما توانایی بیشتری در عرصه مهارت ها و دانش فنی تان خواهد داد. راه دیگر، مراجعه به مراکز کاریابی، کتاب های اول، کتابخانه های عمومی یا مطالعه نشریات صنفی ( در مورد آن شغل ) یا گزارش سالانه این مرکز و شرکت ها به سهامدارانشان است.

با خودتان مصاحبه ای ترتیب دهید 
فرض کنید قرار است در جایی سخنرانی داشته باشید. برای این سخنرانی و آمادگی برای آن، باید متن سخنرانی تان را آماده کنید و چند بار متن را بخوانید تا به آن تسلط کافی داشته باشید. مصاحبه نیز این چنین است. برای آمادگی به سراغ کم و کیف پرسش های مصاحبه می روید و آنها را مطالعه می کنید و حتی جواب خود را در جایی یادداشت کنید؛ اما برای مهارت در پاسخگویی بد نیست از شیوه هایی همچون جواب دادن به سؤال ها در مقابل آینه یا ضبط کردن صدای خودتان استفاده کنید.
شما می توانید به پرسش هایی که احتمال می دهید از شما پرسیده شود در مقابل آینه جواب دهید تا اعتماد به نفستان را افزایش دهید و به حالات چهره خود به هنگام جواب دادن تسلط بیشتری پیدا کنید. ضبط کردن صدا هم شیوه ای مؤثر است تا بتوانید به اضطرابی که به هنگام حرف زدن ممکن است پیدا کنید؛ غالب شوید. بسیاری از مصاحبه شوندگان، به خاطر عدم تسلط، از جملات تکراری و واژه های بسیار کلیشه ای استفاده می کنند بدون این که خود، در طول مصاحبه به آن آگاه باشند. استفاده از دو شیوه یاد شده، یعنی تمرین با آینه و ضبط صدا روی نوار، می تواند مانع از بروز این گونه مشکلات در جریان مصاحبه شود.

توصیف کردن خود را تمرین کنید 
گام دیگر برای کسب آمادگی برای مصاحبه، تمرین در چگونگی توصیف خودتان است. توصیف خصوصیات حرفه ای تان را تمرین کنید. به این فکر کنید که قبلاً چه شغل هایی داشتید و یا در چه زمینه هایی مهارت دارید و مثال هایی مرتبط با هر یک را در ذهنتان تداعی کنید. به خاطر آوردن این گونه جزییات، در کمال آرامش و در زمانی که هنوز در استرس شرایط واقعی مصاحبه نیستید، کمک خواهد کرد تا بتوانید در مصاحبه واقعی، پاسختان را با قاطعیت بدهید و چیزی را در اشاره از قلم نیندازید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید در گفت و گو ها شرکت کنید؟
راحت باشید، دیدگاه خود را درج کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *