جزوات و کتب پیشنهادی برای کنکور ارشد مهندسی نفت (دروس عمومی)

بسمه تعالی

جزوات و کتب پیشنهادی برای کنکور ارشد مهندسی نفت(دروس عمومی)

زبان

همانطور که می دانید سوالات زبان شامل ۱۰ تست لغت، ۵ تست گرامر در قالب close test و ۱۵ سوال تخصصی در قالب ۳ متن تخصصی است.

تست های لغت که خیلی سخته و برای پاسخ گویی به آنها تسلط بر دو کتاب ۵۰۴ و Essential Words for The TOEFL هم کفایت نمی کند (ولی کمک کننده و مفید هست). تست های گرامر در حد دبیرستان و ساده است. متن های تخصصی هم پیچیده نیست و بخشی است که می توانید روی آن برنامه ریزی کنید. کسانی که در حین تحصیل متن های زبان اصلی خوانده اند مشکلی با این بخش ندارند فقط متن های سال های پیش را تمرین کنند.

برای متن های تخصصی کتاب آقای فرخ پی انتشارات سمت هم وجود دارد. دوستانی که مطالعه کرده بودند (مثل رتبه ۳ حفاری امسال) می گفتند متن ها از همین کتاب انتخاب شده بود. ولی خیلی نیازی نیست.

راهیان ارشد هم جدیدا کتابی برای زبان نفت زده که خودتون بررسی کنید، اگر مفید بود بگیرید. ساختار کتاب که مناسب بود……..

با توجه به توضیحات نیازی نیست به زبان وقت زیادی رو اختصاص بدید.(پیشنهاد رتبه ۱ حفاری امسال) اگر دقت کنید با یک وقت کم می توانید براحتی بالای ۳۰ بزنید.

توجه: اگر به رتبه تک رقمی فکر می کنید حتما به دروس ریاضی و زبان توجه کنید. (بالای ۴۰ فوق العاده است)

ریاضی

برای ریاضیات کتب کنکوری متعددی وجود دارد که همه آنها تمام مباحث را پوشش می دهد. تفاوت زیادی نمی کند که کدام را مطالعه کنید. نکته ای که باید به آن توجه کرد گزینشی خواندن ریاضیات است. با توجه به حجم بالای ریاضیات اصلا وقت نمی شود که همه مطالب را مطالعه کرد و در واقع کامل خواندن ریاضیات اصلا توصیه نمی شود. پیشنهاد من مطالعه قسمت هایی از ریاضی۱، معادلات و دو فصل از ریاضی۲ است. (حدود ۶۵% سوالات)

معادلات کلا حالت حفظی دارد و مطالبش فهم زیادی نمی خواهد، فقط باید تکرار شوند. از همه دروس ریاضیات کم حجم تر و ساده تر است.

از ۵ سوال ریاضی۲، ۳ سوال از دو بخش توابع برداری و اسکالر است و فقط ۲ سوال از مباحث نسبتا سنگین انتگرال دوگانه، سه گانه، منحنی الخط و انتگرال سطح است. ۳ سوال اول هم نسبتا ساده است. توصیه می کنم فقط این دو فصل را (حتما) بخوانید.

ریاضی ۱ هم از ۱- حد و پیوستگی ۲- مشتق ۳- انتگرال ۴- کاربرد انتگرال ۵- دنباله ها و سری هر کدام یک سوال مطرح می شود. در بعضی کتب کنکوری فصولی تحت عنوان اعداد مختلط، جبرخطی، مختصات قطبی و … مطرح شده که معمولا برای مهندسی نفت سوالی از آن مطرح نمی شود. ممکن است ۱ سوال از همه این مباحث مطرح شود که ارزش خواندن ندارند. در بحث حد و مشتق سوالات معمولا از مباحثی مطرح می شود که در دانشگاه مطرح شده اند و خارج از محدوده دبیرستان است. یعنی حد و مشتق نمایی و بعضی از قضایای مشتق و انتگرال……..

برای درس ریاضی مهندسی هم خودتان تصمیم بگیرید. مباحثش نسبتا سنگین و وقت گیر است. با توجه به وقت کم مطالعه و همچنین زمان آزمون توصیه نمی کنم……

اگر سوالات ۳ سال اخیر مهندسی نفت(که سیستم کنکور نفت تغییر کرده) را مرور کنید بهتر می توانید تصمیم بگیرید که چه مباحثی را بخوانید……….

کنکور ارشد

زمین شناسی عمومی

این بخش از سه قسمت تشکیل شده که تقریبا همه داوطلبان با ساختمانی مشکل دارند ولی عمومی و نفت ساده است. تقریبا حفظی است و بهتر است برنامه اصلی برای این دروس ۲ ماه قبل از کنکور باشد. ولی در بین مطالعات تخصصی خوب است که یه نگاه کلی هم به این دروس بیاندازید. ساختمانی سنگین تر است و باید بیشتر روی آن وقت بگذارید.

توصیه اصلی برای این دروس مطالعه تست های سال های گذشته نفت و همچنین تست های مرتبط از مجموعه زمین شناسی است.(چند هفته قبل از کنکور)

ساختمانی: جزوه دکتر شکاری فرد(دانشگاه تهران)(جزوه اصلی)، جزوه تایپی دکتر حسنی(امیرکبیر)، راهیان ارشد جلد۳(توجه کنید که این کتاب مطالبی مانند تنش و کرنش و روش های مختلف قرائت زاویه و شیب رو کم داره(که با دو جزوه فوق کامل میشه) و تو بعضی از مباحث هم(مانند انواع چین ها) زیادی ریز شده ولی بهتر است مطالعه شود. تست هاش رو حتما مطالعه کنید.)

عمومی: جلد۳ راهیان ارشد یا کتاب زمین شناسی عمومی دکتر اخروی انتشارات مدرسه(فصول۱تا۵)

زمین نفت: جزوه دکتر ربانی(امیرکبیر)، زمین نفت دکتر رضایی انتشارات علوی(فصل های۳,۶,۸,۹,۱۲)، راهیان ارشد(تست هاش حتما مطالعه شود)

توجه: فصول ۴و ۵ کتاب دکتر رضایی بیشتر مرتبط با مباحث ژئوشیمی آلی است ولی اگر وقت داشتید بهتر است مطالعه شوند. فصل ۸ مرتبط با زمین شناسی تخصصی است و برای عمومی زیاد است. ولی اگر وقت داشتید بهتر است مطالعه شود(صفحات ۱۳۵ تا ۱۸۱ مهم است). از فصل ۱۳ هم صفحات ۴۱۶ تا ۴۱۹ مطالعه شود.

دروس تخصصی را هم بزودی بر روی سایت قرار خواهم داد.

به امید موفقیت همه دوستان در کنکور و زندگی

متن فوق رو یکی از دوستان تک رقمی کنکور برای نفتی فرستادند…توجه نمایید که موسسات نامبرده نظر شخصی ایشان است و هیچ قصد تبلیغاتی وجود نداشته است.

9 پاسخ
 1. omid
  omid says:

  با سلام
  در مورد طراحان کنکور باید عرض کنم که سوالات زیادی از جزوه چاه آزمایی و مخزن دکتر بابک مرادی (استاد واحد علوم تحقیقات) تو کنکور دو سال اخیر اومده، پیشنهاد می کنم برای کنکور جزوه ایشون رو بخونید

  پاسخ
 2. محمد جواد
  محمد جواد says:

  سلام.من متاسفانه امسال جایی قبول نشدم.هرکاری میکنم کتاب مخزن راهیان رو سفارش بدم ثبت نمیشه////اگر مقدوره کمکمون کنین//چون وقت زیادی نمونده

  پاسخ
 3. mohammad
  mohammad says:

  ممنون از توصیه های خوب و کاربردی-اگر امکانش باشه خیلی خوب میشه که از دوستان تک رقمی دیگه ی ۳ سال اخیر هم مطالب مشابهی بذارید بالاخره هر کدوم یکسری تجربیات خوب منحصر به فرد دارن-ممنون

  پاسخ
 4. mohammad
  mohammad says:

  با تشکر از توشیه های ارزشمندتون
  لطفا از چند نفر از تک رقمی های دیگه ی ۳ سال اخیر هم مطالب مشابهی بذارید

  پاسخ
 5. zahra
  zahra says:

  سلام خسته نباشید.من دانشجوی معدن ترم ۱ هستم ومیخوام برای ارشدنفت خودمو آماده کنم .میخواستم بدونم دانشجوهای کارشناسی نفت چه درس هایی رو هرترم پاس میکنن وکدام یک ازاین دروس برای کنکورارشدارزش بیشتری داره و حداقل رتبه برای قبولی ارشدنفت چنده و آیامیشه مقطع کارشناسی رو گرایش مکانیک سنگ بخونم و برای ارشدنفت شرکت کنم یا حتمابایدکارشناسی رو فراوری بخونم تابتونم ارشدنفت شرکت کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید……..

  پاسخ
  • سعیده
   سعیده says:

   سلام به نظرم خیلی زوده که از ترم ۱ برای کنکور اماده بشی شما همین که تا یه سال قبل کنکور درس های خود معدن مثل زمین شناسی عمومی و زمین ساخت و ژئوشیمی و ژئوفیزیک و چاه پیمایی و سنگ شناسی رسوبی رو باد دقت بخونی و عالی یاد بگیری همچنین دروس ریاضیات کفایت می کنه یه سال قبل کنکورم شروع کن بقیه دروس تخصصی نفت و خوندن

   پاسخ
 6. محسن
  محسن says:

  سلام
  من ترم ۶ معدن یزد اکتشاف هستم میخواستم کنکور ارشد نفت حفاری شرکت کنم ایا اصلا میتونم حفاری کنکور بدم؟
  البته هنوز موندم که در حفاری یا مخازن کدوم ؟؟؟؟؟؟؟
  و دیگر اینکه به نظر شما از روی مطالعه جزوات و کتاب های پیشنهادی شما و انگیزه و تلاش خودم میتونم جز رتبه ها برتر باشم یا اینکه به حضور سرکلاس حتما نیاز داره؟؟

  پاسخ
  • همایون
   همایون says:

   سلام به نظرم کنکور مخزن بدید بهتره چون کار حفاری خیلی سخته و با توجه به اینکه دو هفته از خانواده دورید ممکنه مشکلاتی براتون ایجاد کنه. رشته ی مخزن جدیدا جذبش بهتر از مخزن شده و در امدش خیلی خوبه کنکورشم راحت تر از حفاریه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید در گفت و گو ها شرکت کنید؟
راحت باشید، دیدگاه خود را درج کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *